2.4 D Zmiania oleju, co ile km???

Tu zadajmy wszelkie pytania związane z Płynami do naszego samochodu.

Moderatorzy: wojjan, chemik211

Ariello01
Stary wyjadacz

Post autor: Ariello01 » wt 13 sty, 2009 00:03

sebcio pisze:5w.. to syntetyk
10w.. to polsyntetyk
15w.. to mineralny
Tak kolego. A ja mam jakby ciag dalszy tego pytania co oznacza ta liczba za ta kreska "lamana" (/) np 40 czy tam 60
Prędkość nie zabija, lecz nagłe zatrzymanie auta najczesciej powoduje śmierć.....

dobrzykowice
Zanim zapytasz - POSZUKAJ

Post autor: dobrzykowice » wt 13 sty, 2009 15:10

tak bardzo amatorsko to pierwsza liczba oznacza gęstość oleju zimnego, a druga goracego, oczywiście w okreslonych parametrach .....
0W40 to tez syntety 5W40, sa oleje ...W30 do nowszych aut i to też sa syntetyki pełne, ale do naszych "zabytków" to najrozsądniej 10W40, albo minerał. Ja zawsze leje semi syntetyk nwet jak wczesniej był minerał i nic sie nie dzieje.

Jarecki

Post autor: Jarecki » wt 13 sty, 2009 16:08

sebcio pisze:Mam takie pytanie dotyczace olejow bo sobie tak czytam i nie za bardzo wszystko rozumiem
5w.. to syntetyk
10w.. to polsyntetyk
15w.. to mineralny
Zgadza sie?
w 99% przypadków się zgadza - ale jest kilka produktów, które pomimo specyfikacji 10W/XX są pełnymi syntetykami - jest ich dosłownie kilka między innymi wspomniany przezemnie Castrol RS 10W/60 ale oleje te są marginesem, z drugiej strony widziałem kiedyś olej Petro-Canada w tejże specyfikacji i było napisane (na naklejonej w j.polskim kartce), że to minerał.
Ale w zasadzie można przyjąć, że specyfikacja 10W/XX generalnie oznacza, że olej jest półsyntetykiem.
:wink:
Jarecki

swat55

Post autor: swat55 » czw 31 gru, 2009 16:01

szymek500,
ja latam na tym samym już od dobrego czasu nie zmieniam marki. No jedynie z ceną problem hehe. <o ile pamiętam w żółtym pojemniku > :roll:

patryk80

Post autor: patryk80 » wt 05 sty, 2010 16:27

Chciałem tylko dodać, że te wartości odnośnie wymiany oleju podane przez producenta nie należy traktować nazbyt sztywno ponieważ samochodami jeździmy w róznych warunkach . Tym samym chcę powiedzieć, że ktoś kto np jeżdzi na dalekich trasach z niedużym obciążeniem jak przekroczy nieco km to krzywdy swemu silnikowi nie zrobi, a z kolei ktoś kto jexdzi tylko po mieście powinien zawsze zmienic olej przed czasem.

Tak jako ciekawostkę chce jeszcze dodać, że np w tzw "gorących krajach" jeżdzi sie takimi samochodami jak i u nas a olej wymieniają co 6000km

ODPOWIEDZ

Wróć do „Płyny eksploatacyjne”